Zaujímavosti

Štát vám môže prispieť na školské pomôcky pre vášho školáka

Kto má nárok
O tento príspevok môžu požiadať rodičia, keď ich celkový príjem nepresahuje výšku životného minima (4730 Sk). Príspevok dostanú všetky deti, ak je na škole minimálne 50 percent žiakov z rodín odkázaných na dávky v hmotnej núdzi. Dôležité je, aby zlú finančnú situáciu škole nahlásili. Dotáciu na školské pomôcky by mali dostávať aj deti v materských školách, ak majú v nasledujúcom školskom roku nastúpiť do 1.ročníka základnej školy.

Výška dotácie
Dotácia sa poskytuje najviac vo výške 1 000 Sk ročne na dieťa. Vypláca sa buď preddavkovo polročne, a to do 25. septembra na prvý polrok školského roka a do 25. februára na druhý polrok školského roka.

Čo musíte urobiť
Rodič musí škole oznámiť, že príjem rodiny nepresahuje sumu životného minima a priniesť potvrdenie o jeho výške. Škola zozbiera žiadosti a zoznam žiakov odovzdá svojmu zriaďovateľovi. Ten požiada úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o dotáciu. Úrad zoznamy skontroluje a pošle príslušnú sumu zriaďovateľovi, ktorý peniaze použije v spolupráci so školou. Teda rodič na ruku peniaze priamo nedostane. Rovnaký postup platí aj pri dotácii na stravu či cestovné.

Dotácia na stravu
Kto má nárok
Opäť platí, že celkový príjem nesmie presiahnuť výšku životného minima.

Výška dotácie
Na každé hlavné jedlo dieťa dostane najviac 25 Sk. Rodič musí doplácať len 1 až 5 Sk. Výšku určuje zriaďovateľ školy. Ak je cena obeda po zaplatení príspevku rodičom nižšia ako 25 Sk, môže škola zvyšnú sumu použiť na iné jedlo (desiata alebo olovrant v materských školách), najviac však do výšky 6 Sk. Celkovo prispieva štát na žiaka sumou 500 korún mesačne.

Preplácanie cestovného
Kto má nárok
- Žiak, ktorý dochádza do školy mimo trvalého bydliska.
- Žiak špeciálnej základnej školy, ktorá je najbližšie jeho trvalému bydlisku.
- Žiak špeciálnej základnej školy s internátnou starostlivosťou.

Spôsob úhrady
- Škola peniaze poskytne rodičovi, alebo inému zákonnému zástupcovi vždy spätne za predchádzajúci polrok,
- V tomto prípade o presnej sume rozhoduje škola, podľa toho koľko financií na tento účel od štátu dostane.

Čo treba urobiť
Škola musí predložiť podklady o počtoch dochádzajúcich žiakov a výške ich mesačných cestovných nákladov svojmu zriaďovateľovi. Náklady žiak doloží mesačným cestovným lístkom.

Krajský školský úrad predkladá podklady ministerstvu školstva vždy do 10. októbra spolu so zúčtovaním peňazí za mesiace január až jún. Ministerstvo školstva prostredníctvom prerozdelí financie zriaďovateľom a tí zase jednotlivým školám.